Regisztráció
Magyar
15.000 Ft feletti vásárlás esetén lakossági vásárlóinknak a kiszállítás ingyenes! (Külföldi címre megrendeléseket nem fogadunk!)
Haagné Rusznák Mariann 2020.05.29.

Keleti kényelem – nyugati nyugalom

Azokat a gyógynövényeket nevezzük nyugtató hatásúnak, amelyek legfőbb funkciója az elme megnyugtatásának, a rossz közérzet, a szorongás csillapításának elősegítése. A Hagyományos Kínai Orvoslás (Traditional Chinese Medicine) szerint kétféleképpen fejthetik ki hatásukat: vagy az idegek csillapítása, vagy pedig a szív erősítése révén. Főként ingerültség, erős szívdobogás, álmatlanság vagy túl heves, zaklató álmok kísérte alvás esetén alkalmazzák őket. E drogok fő funkciója a nyugalmi állapot előse

A Nyugaton is jól ismert gyógynövények mellett, mint a macskagyökér, a komló és a citromfű, ide tartozik a kínaiak által évezredek óta alkalmazott vadjujuba, schizandra és eleuthero ginseng, de a tuja magját és a pacsirtafű gyökerét is előszeretettel alkalmazzák a szív-meridián támogatására. A kiemelteken kívül persze még sok gyógynövényt fel lehetne sorolni, amilyen például a szívre ható galagonya, az általános nyugtató hatású golgotavirág vagy a szorongást enyhítő orbáncfű.

A természet tehát számos eszközt biztosít számunkra nyugtalanságunk enyhítésére, a minőségi, pihentető alvás elérésének érdekében, ami egészségünk egyik alappillére. Fontos lehet megemlíteni, hogy a gyógynövények mellett a B1- és B6-vitaminok is hozzájárulnak az idegrendszer normál működéséhez.

Macskagyökér (Valeriana officinalis)

Akár 1,5 m magasra is növő, évelő, lágy szárú növény. Május-júliusban virágzik, hímnős, rózsaszín vagy fehér virágokat bont. Magyar nevét onnan kapta, hogy barna gyöktörzsének átható, kellemetlen illata erős izgató hatással van a macskákra, amelyek a növényhez dörgölőzve „kábulatba” esnek, illetve szívesen elfogyasztják a gyökerét, épp ezért érdemes macskáktól elzárható helyen tartani.

A macskagyökér (Valeriana) hozzájárul a feszített életstílus okozta stressz legyőzéséhez, a relaxációhoz, a nyugodt és pihentető alváshoz.

Komló (Humulus lupulus)

Kétlaki, évelő kúszónövény, termése a sörgyártás egyik legfontosabb alapanyaga. Gyógyszerként és sörfőzéshez is az úgynevezett „komlótobozokat” használják: még nem teljesen érett, zöld színű termésfüzéreit kell begyűjteni.

Nyugtató hatása miatt, valamint gyomorpanaszok ellen alkalmazzák. Teakeverékekben erősebb hatású gyógynövényekkel kombinálják (így például macskagyökérrel). A komlóval töltött álompárnát már nagyon régóta alkalmazzák, hogy a hatóanyagokat folyamatosan belélegezve nyugodt álmot biztosítson.

Citromfű (Melissa officinalis)

Jellegzetes, citromra emlékeztető, kellemes illatú, évelő növény. Hatóanyaga a levelében, illetve a virágos, leveles hajtásvégekben található, fő komponense a citronellal illóolaj.

Támogatja a keringési rendszer egészségét. Elalvási nehézség esetén segíti az elalvás természetes folyamatát.

A komlóvirág és a citromfűlevél hozzájárulnak a megfelelő relaxációhoz, az egészséges alváshoz, valamint támogatják a normál idegállapot és lelki egyensúly fenntartását.

Vadjujuba (Ziziphus jujuba)

Az elsősorban Kínában termő növény gyökerét és érett magját alkalmazzák a gyógyításban. Ősszel gyűjtik be, a gyümölcshúst és a mag csonthéját lehántva napon szárítják. Előkészítés nélkül, vagy sütve alkalmazzák, használat előtt megtörik. Az édes ízű mag a szív és a máj meridiánjára hat, a szív táplálása révén nyugtatja az elmét.

Schizandra (Schisandra sinensis)

A kínai kúszómagnólia vadon terem Kína északkeleti részén, de ma már gyógyászati célra termesztik is. Ötízű gyümölcsnek is nevezik, mert vörös bogyója egyszerre édes, savanyú, sós, keserű és csípős, de ezek közül a savanyú íz dominál. A termést ősszel gyűjtik be, magháza eltávolítása után napon szárítják. Előkészítés nélkül, vagy ecettel, esetleg mézzel keverve alkalmazzák, ebben az esetben megpárolják, majd ismét napon szárítják. Hatással van a szív-meridiánra, és nyugtatja az elmét, májvédő tulajdonsággal is rendelkezik.

Eleuthero ginseng (Eleutherococcus senticosus)

Északkelet-Ázsiában honos gyógynövény. Szibériai ginseng néven is ismert, de hasonló gyógyhatásán kívül nincs köze a ginsenghez. A Távol-Keleten jó hatásfokkal használják a fizikai és szellemi erőnlét fenntartásához. Támogatja a szervezet ellenállóképességét és a keringési rendszert, segíti alkalmazkodását a stresszhelyzetekben.

 

Álmatlanság esetén:

  • 20 g citromfű
  • 20 g macskagyökér
  • 5 g komló

A teakeverékből 2 kávéskanálnyit forrázzunk le 1 csésze vízzel, hagyjuk állni 10 percig lefedve, majd leszűrve fogyasszuk.

 

Alvászavarok esetén:

  • 15 g galagonya virágos hajtásvég
  • 15 g citromfű
  • 10 g macskagyökér
  • 5 g komló
  • 5 g keserűnarancs-virág

A teakeverékből 2 kávéskanálnyit forrázzunk le 1 csésze vízzel, hagyjuk állni 10 percig lefedve, majd leszűrve fogyasszuk.

 

Mindennapi nyugtató:

  • 20 g citromfű
  • 20 g orbáncfű virágos hajtása
  • 10 g macskagyökér
  • 5 g komló

A teakeverékből 1 kávéskanálnyit forrázzunk le 2 deci vízzel, hagyjuk állni 10 percig lefedve, majd szűrjük le. Napközben szükség szerint 2-3 kortyot fogyasszunk belőle.

 

És végezetül 10 tanács a megfelelő alváshigiénéért:

  1. Tartson kiegyensúlyozott napirendet: keljen és feküdjön mindennap azonos időben!
  2. Lefekvés előtt 3-4 órával ne végezzen megerőltető testmozgást, testedzést!
  3. A lefekvés előtti órákban kerülje a zsíros ételek és az alkohol fogyasztását, illetve a dohányzást!
  4. A késő délutáni és az esti órákban kerülje a koffeintartalmú italok fogyasztását!
  5. Alakítson ki megfelelő alváskörnyezetet (csendes, sötét, tiszta levegőjű és hűvös szoba, kényelmes fekhely, természetes anyagból készült ágynemű és hálóruha)!
  6. Fogyasszon könnyű vacsorát!
  7. A hálószobában és különösen az ágyban ne egyen, ne tévézzen, ne dolgozzon, ne használjon digitális eszközöket!
  8. Lehetőleg ne aludjon napközben!
  9. Elalvás előtt végezzen relaxációt!
  10. Ha lefekvés után fél órán belül nem alszik el, vagy felébred az éjszaka közepén, és nem tud visszaaludni, menjen át egy másik szobába, és ott olvasson, pihenjen! Ha kellően elálmosodott, térjen vissza aludni a hálószobába.

Felhasznált irodalom:

Dr. Chen Patika 2017/18. ősz-tél szakmai kiadvány

 

Dr.Chen termékeit a webáruházban ITT találják!

Hozzászólások

Hozzászólok
Hozzászólás írása
 
 
Még nincs egy hozzászólás sem.

Kategóriák